آیا مزوتراپی درد دارد؟ چگونه درد آن را کاهش دهیم

{ کلینیک زیبایی دکتر سپندار }

اگر پوستتان دچار چروکیدگی و افتادگی شده است یا موهای تان شروع به ریزش کرده است، بهترین روش درمان، استفاده از مزوتراپی است. چون یکی از روش های درمانی معضلات پوستی و ریزش موها می باشد و از کاربردهای متنوعی برخوردار است. درد مزوتراپی به دلیل سوراخ های ایجاد شده موقتی می باشد. به این صورت که با استفاده از برخی روش ها و راهکارها می توان موجب کاهش درد مزوتراپی شد.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی از دو بخش مزو و تراپی تشکیل شده است که مزو به معنای میانی و تراپی به معنای درمان می باشد. همان گونه که از نام این روش مشخص است، دراین روش لایه ی میانی مورد درمان قرار می گیرد. درد مزوتراپی صورت و مو معمولا خیلی کم و ناچیز است، چون اندازه ی سوزن هایی که برای این روش استفاده می شوند، بسیار نازک و ریز هستند.

افرادی که با سوزن مشکل دارند، می توانند اجرای آن را بدون سوزن انجام دهند. اما انتخاب این روش در مقایسه با روش اصلی، تاثیر کمتری دارد.

یکی از جدیدترین متدهای زیبایی و روش های درمانی و جوانسازی که در دسته ی شیوه ی تزریقی قرار گرفته است، مزوتراپی می باشد. در این روش ریز آسیب هایی به وسیله ی سوزن های بسیار نازک تا عمق متوسط در پوست فرو می رود. این ریز آسیب ها موجب وارد شدن آسیبی جزئی به عمق پوست می شوند و فرایند های ترمیمی پوست را فعالی می کنند.

با فعال شدن این فرایند ها، سلول های پوستی سالم شروع به ترشح هورمون های کلاژن سازی، پروتئین های بین بافتی و فاکتورهای رشد می شوند. با شکل گرفتن رگ های خونی جدید، سلول های بنیادی به طرف نواحی آسیب دیده حرکت می کنند.

به صورت کلی از مزوتراپی برای درمان نواحی زیر استفاده می شود:

آیا مزوتراپی دردناک است؟

در پاسخ به این سوال که آیا مزوتراپی دردناک است؟ می توان گفت، میزان درد مزوتراپی بستگی به آستانه ی تحمل مراجعه کننده دارد. معمولا در زمان استفاده از این روش بر روی مناطق تحت درمان، از داروهای بی حسی استفاده می شود.

افرادی که نگران هستند، می توانند قبل از استفاده از انجام این خدمات، با پزشک متخصص خود این موضوع را در میان بگذارند.

به دلیل این که از بی حس کننده ی موضعی در منطقه ی تحت درمان به خصوص حین مزوتراپی صورت استفاده می شود، درد آن به صورت خیلی زیاد کاهش پیدا می کند. داروی بی حس کننده ی موضعی به صورت مستقیم بر روی سطح پوست قرار می گیرد.

این دارو موجب بی حسی موضعی ناحیه ی تحت درمان می شود و به این ترتیب در زمان وارد شدن سوزن ها به پوست، بیمار سوزن ها را در پوست خود احساس نمی کند. انجام این تزریقات در عمق های مختلف صورت می پزید و با توجه به شرایط مراجعه کننده، از ۱ تا ۴ میلی متر وارد پوست می شود.

راهکار های کاهش درد مزوتراپی

راهکار کاهش درد مزوتراپی:

روش ها و راهکارهای دیگر هم علاوه بر استفاده از داروهای بی حسی موضعی برای کاهش درد مزوتراپی وجود دارند. البته شما می توانید قبل از انجام این فرایند تمامی سوالات و نگرانی های خود را با پزشک متخصص پوست و موی خود در میان بگذارید. به این صورت می توانید از طریق صحبت کردن با آن می توانید به پاسخ سوال های خود برسید.

البته پزشک معالج برخی توصیه هایی هم برای کاهش درد مزوتراپی برای شما خواهد داد. شما با پیروی کردن کامل از راهنمایی ها می توانید علاوه بر این که روند بهبودی را سرعت می دهید، میزان درد در حین انجام آن را هم کمتر کنید.

همچنین بخوانید: هایفوتراپی یا مزوتراپی کدام برای جوانسازی بهتر است؟

از جمله راهکارهای کاهش درد مزوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از کرم های بی حسی:

استفاده از کرم های بی حسی یکی دیگر از روش هایی است که ممکن است پزشک برای کاهش درد مزوتراپی در هنگام انجام آن استفاده کند. به این صورت که، برای استفاده از این روش، از بیمار می خواهد که نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده به مطب مراجعه کند.

در این مدت زمان محل مورد نظر برای مزو، با استفاده از کرم های بی حس کننده، بی حس می شود بعد از گذشت چند دقیقه محل مورد نظر به صورت کامل بی حس شده و در زمان انجام مزوتراپی، بیمار هیچ گونه دردی را حس نخواهد کرد.

5

قطع مصرف داروهای ضد التهاب:

از دیگر راهکارها و روش های کاهش درد مزوتراپی، قطع مصرف داروهای ضد التهابی می باشد. بعد از انجام مشاوره با پزشک متخصص خود، پزشک از بیمار در مورد مصرف داروهایی خاص سوالاتی می پرسد، اگر بیمار داروهای ضد التهابی مصرف کند، از او می خواهد که مصرف داروهای ضد التهاب را تا یک هفته قبل از انجام مزوتراپی کاملا متوقف نماید.

قطع مصرف داروهای ضد التهاب موجب کاهش درد مزوتراپی، شدت کبودی و میزان تورم در زمان مزوتراپی می شود.

قطع مصرف داروهای مسکن:

قطع مصرف داروهای مسکن، یکی دیگر از روش ها و راهکارهای کاهش درد مزوتراپی می باشد. مصرف برخی از داروهای مسکن می توانند این فرآیند را به یک روش درمانی دردناک تبدیل کنند. از جمله ی این داروها، می توان به داروهای مسکن مانند آسپرین و ادویل اشاره کرد.

ضرورت جلسه ی مشاوره به خاطر همین است که این گونه مسائل به بیمار گوشزد داده می شود و بیمار با رعایت این راهکارها و قطع مصرف داروهای مسکن، می تواند پروسه ی درمان خود را به خوبی بگذراند.

بیمار باید مصرف این داروها را تا چند روز قبل از مزو تراپی به صورت کامل قطع کند. متاسفانه برخی از بیماران فکر می کنند که با مصرف داروهای مسکن می توانند موجب کاهش درد شوند، ولی این بیماران سخت در اشتباه هستند. مصرف داروهای مسکن موجب وخیم تر شدن کبودی و تورم در ناحیه ی مورد درمان می شود.

استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد

استفاده از کمپرس یخ:

برخی از پزشکان برای کاهش درد مزوتراپی در هنگام انجام آن، از کمپرس آب یخ استفاده می کنند.

استفاده از کمپرس یخ موجب خنک کردن موضع در حین این عمل تا حد زیادی می تواند میزان درد را کاهش دهد. استفاده از علاوه بر آن کمپرس یخ بعد از انجام آن هم می تواند از التهابات کم کرده و مانع از ایجاد تورم شود.

استفاده از کرم های ترمیم کننده بعد از انجام مزوتراپی صورت:

پزشکان متخصص پوست و مو برای مراجعه کننده های خود اقدام به تجویز یک سری کرم های ترمیم کننده می نمایند. استفاده از این کرم ها می توان موجب شود که پوست هر چه سریع تر بهبودی خود را به دست آورده و دچار لک و تیرگی در ناحیه ی تحت درمان نشود.

همچنین بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت میشود؟

بیمار باید دقت کند که کرم های ترمیم کننده را در زمان مناسب خود استفاده نماید. استفاده ی منظم از کرم های ترمیم کننده می تواند روند بهبودی پوست را سرعت ببخشد.

استفاده از کرم های ترمیم کننده  باعث از بین رفتن زخم هایی می شود که بر روی پوست به وسیله ی سوزن های استفاده شده در زمان انجام مزونیدلینگ ایجاد می شود.

آیا در مزوتراپی بیهوشی انجام می شود؟

این فرآیند یکی از روش های جوانسازی و زیبایی به صورت سرپایی می باشد. به این صورت که برای استفاده از این خدمات مراجعه کننده می تواند تنها با صرف کوتاه ترین زمان ممکن، درمان خود را انجام دهد. بیشتر اوقات بدون استفاده از داروهای بیهوشی آن را انجام میدهند.

به این ترتیب که فرد مراجعه کننده در تمام مدت زمان انجام meso کاملا هوشیار بوده و در جریان انجام درمان است. ولی در همین راستا ذکر این موضوع از این قاعده مستثنی نمی باشد که، در برخی موارد برای کاهش درد مزوتراپی با توجه به آستانه ی تحمل درد مراجعه کننده، ممکن است از بیهوشی استفاده شود.

البته حساسیت مراجعه کننده به درد، تعیین کننده ی استفاده از داروهای بیهوشی می باشد.

2

جمع بندی:

درد مزوتراپی  با توجه به آستانه ی تحمل درد بیماران متفاوت می باشد. این روش یکی از جدید ترین روش های درمانی برای جوانسازی پوست می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چون استفاده از این روش موجب کاهش و از بین بردن تمامی آثار پیری شود.

افرادی که مشکلات ریزش مو و معضلات پوستی دارند، بهترین کاندیدا برای استفاده از این روش می باشند. کلینیک گلدن رویال با ارائه ی تمامی خدمات مزوتراپی مو، صورت، غبغب و زیر چشم با کیفیت بالا و پزشکان متخصص در خدمت تمامی مراجعه کننده ها می باشد.

اشتراک‌گذاری
نقد و بررسی

نظرات خوانندگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
همراه ما باشید

ارایه آخرین محتواهای دکتر سپندار

تلگرام دکتر سپدار

جهت مشاوره و ارتباط با پشتیبانان کلینیک

اطلاعات تماس