فردی که در حال تزریق بوتاکس به پیشانی خود است.

بوتاکس چیست؟ | معرفی فواید و عوارض

فهرست مطالب

بوتاکس یکی از معروف‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین روش‌های زیبایی، برای کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست است. تزریق این ماده با شل کردن عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند، ظاهر افراد را جوان‌تر نشان می‌دهد. این تزریقات همچنین شرایط پزشکی از جمله میگرن، هایپرهیدروزیس، مثانه بیش فعال و مشکلات چشمی را درمان می‌کند.

 در حال حاضر از این روش برای انواع کاربردهای زیبایی و درمانی استفاده می‌شود، می‌توان گفت این روش درمانی یکی از اولین روش‌هایی است که به فکر افراد برای جوانسازی پوست می‌آید، اما آیا آشنایی کافی درباره این درمان وجود دارد؟

در این مقاله می‌خواهیم به آشنایی با این روش بپردازیم و کاربردهای آن را بررسی کنیم

تزریق بوتاکس چیست

بوتاکس در واقع یکی از شناخته شده ترین برندهای تزریق سم بوتولینوم است. سموم بوتولینوم نوروتوکسین‌هایی هستند که بر اعصاب اثر می‌گذارند و باعث تضعیف و فلج عضلات می‌شوند. 

همانطور که گفتیم تزریق این سم به عنوان نوعی روش جوانسازی پوست شناخته می‌شود که می‌تواند چین و چروک‌های پوستی را از بین ببرد و ظاهری شما را جوان‌تر نشان دهد.

سم بوتولینوم علاوه بر جوانسازی پوست فواید و کاربردهای دیگری نیز دارد که می‌توانند حتی به بهبود سلامت بدن کمک کنند. در ادامه به بررسی کاربردهای تزریق بوتاکس و همچنین کاربردهای درمانی این روش میپردازیم.

به طور کلی شما می‌توانید ویس توضیحات دکتر الهام سپندار (متخصص پوست مو) درباره بوتاکس را گوش دهید.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

بوتاکس صورت قبل و بعد

کاربردهای تزریق این سم از زیبایی تا درمانی متنوع است که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم.

بوتاکس مو

در تزریق سم بوتولینوم برای مو، موها را با استفاده از فیلر هایی مانند کراتین و کلاژن می‌پوشانند تا تارهای آسیب دیده و شکسته مو را ترمیم کنند. این تزریق می‌تواند باعث بهبود سلامت تارهای مو و همچنین ضخیم‌تر شدن تارهای مو شود که باعث کاهش ریزش مو می‌شود.

بوتاکس ابرو

در واقع این نوع تزریق به لیفت ابرو با بوتاکس شناخته می‌شود. در این روش درمانی، سم بوتولینوم ماهیچه‌های صورت که ابروهای شما را به سمت پایین می‌کشد، شل می‌کند و حالتی کشیده برای شما بوجود می‌آورد. این درمان علاوه بر ایجاد افکتی خاص برای صورت شما، می‌تواند خطوط اخم را نیز از بین ببرد.

همانطور که گفتیم این نوع درمان می‌تواند خطوط اخم را نیز از بین ببرد، به همین خاطر این نوع روش درمانی به بوتاکس چشم گربه‌ای نیز شناخته می‌شود.

بوتاکس پیشانی

در این روش ، زمانی که باین سم به پیشانی تزریق می‌شود، ارتباط بین تارک‌های عصبی و عضلات کنترل کننده خطوط پیشانی شما مسدود می‌شود و باعث فلج شدن عضلات مسئول خطوط پیشانی شما می‌شود، که این موضوع باعث صاف شدن ناحیه پیشانی می‌شود.

بوتاکس بینی

احتمالا با چین و چروک‌های اطراف بینی برخورد داشته‌اید. این نوع چین و چروک‌ها حاصل انقباض عضلات دو طرف بینی است که درحالت‌های مختلف مثل عصبانیت اتفاق می‌افتد. با تزریق ایت سم به عضلات اطراف بینی می‌توان از انقباضات جلوگیری کرد و باعث صاف شدن چین و چروک‌های بینی شود.

بوتاکس لب

هدف از تزریقات لب بیشتر به منظور زیبایی برای لب‌ها است. با تزریق بوتاکس، عضلات لب شل می‌شوند و باعث می‌شود لب به سمت بیرون بچرخد و حجیم‌تر به نظر برسد. علاوه بر زیبایی، بوتاکس لب می‌تواند چین و چروک‌هایی که روی لب‌ها وجود دارند را از بین ببرد.

بوتاکس خط خنده

یکی دیگر از مشکلاتی که در بلند مدت ایجاد می‌شود، ایجاد خطوط لبخند است که به نوعی نشان دهنده بالا رفتن سن و پیری می‌باشد. بوتاکس به عنوان راه حلی موقت برای از بین بردن این خطوط و صاف شدن خطوط لبخند شناخته می‌شود.

زاویه سازی فک

با کمک این سم پزشکان می‌توانند بدون انجام جراحی زاویه فک شما را تغییر دهند و به اصلاح برای کانتورینگ صورت از آن استفاده می‌شود.

اگر فرم صورت شما بیش از حد گرد  است، به احتمال زیاد مقصر پشت آن ماهیچه‌های جونده شما هستند. با بالا رفتن سن، این ماهیچه‌ها می‌توانند در طول زمان برجسته‌تر شوند و باعث می‌شوند چهره یک زن مردانه‌تر به نظر برسد که با تزریق بوتولینوم اصلاح می‌شود.

بوتاکس دور چشم

پزشکان از تزریق این ماده در اطراف یا زیر چشم برای درمان بیماری‌های مختلفی که بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند. اینها شامل تنبلی چشم، پرش پلک، میگرن، افتادگی پلک و اشک ریزش یا خشکی چشم است.

البته در کنار اینها از اینم سم برای از بین بردن خطوط دور چشم نیز به منظور زیبایی استفاده می‌شود.

بوتاکس گردن

این روش درمان ایده آلی برای از بین بردن خطوط ریز پویا، چین و چروک‌ها یا نوارهای روی گردن است. بوتاکس با فلج کردن ماهیچه‌های گردن که مسئول حکاکی خطوط ریز، چین و چروک و چیزی است که به عنوان گردن فنی شناخته می‌شود، کار می‌کند

بوتاکس چانه

تزریق این ماده در چانه می‌تواند انواع مختلف چین و چروک چانه و همچنین پوست شل در ناحیه چانه و فک را هدف قرار دهد و آنها را اصلاح کند. این موارد شامل چین های عمیق در چانه، چانه دوتایی ناشی از شلی پوست یا افتادگی عضلات است.

کاربردهای درمانی بوتاکس

اگر شما نیز از آن دسته افرادی بودید که فکر می‌کردید این سم فقط کاربرد زیبایی است، در ادامه با ما همراه باشید تا توضیح دهیم این روش برای درمان چه چیزهایی قابل استفاده است.

بوتاکس معده

حتما تا به حال درباره این روش زیاد شنیده‌اید، باید در توضیح بوتاکس معده بگوییم؛ تزریق سم بوتولینوم به دیواره معده به طور موقت ماهیچه‌ها را شل می‌کند و تخلیه معده را کند می‌کند. این روش می‌تواند به شما کمک کند بعد از صرف غذا برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و باعث می‌شود کمتر غذا بخورید و وزن کم کنید.

درمان میگرن

برای درمان سردرد‌های شدید میگرنی، هر 12 هفته یک بار چندین بار سم بوتولینوم را در اطراف سر و گردن تزریق می‌کنند. برای انجام این درمان ممکن است در مجموع به 30 تا 40 شات در هر طرف سر خود به تعداد مساوی نیاز داشته باشید. اگر درد میگرنی در یک نقطه خاص دارید، ممکن است نیاز به تزریق بیشتری داشته باشید.

بوتاکس زیر بغل

از این ماده برای کاهش تعریق در افرادی که زیاد تعریق می‌کنند یا متابولیسم بالایی دارند استفاده می‌شود. این سم با مسدود کردن یک ماده شیمیایی در بدن که غدد عرق را فعال می‌کند، عمل می‌کند.

طبق گفته انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس، تزریق بوتاکس زیر بغل می‌تواند تعریق زیر بغل را 82 تا 87 درصد کاهش دهد. این اثرات معمولاً 4 تا 12 ماه یا در برخی موارد تا 14 ماه ماندگار می‌ماند.

بوتاکس واژن

بوتاکس واژینال درمانی برای زنانی است که از مقاربت دردناک ثانویه به واژینیسموس (سفت شدن غیرارادی عضلات واژن) رنج می‌برند. این سم را می‌توان برای کمک به شل شدن عضلات و ایجاد صمیمیت راحت تزریق کرد.

تفاوت بوتاکس و تزریق ژل

جواب این سوال بسیار راحت است؛ با اینکه از این دور روش برای جوانسازی استفاده می‌شود اما از بوتاکس برای فلج کردن ماهیچه‌ها معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم استفاده می‌شود تا تا چین و چروک های ناشی از حالات صورت را متوقف کند.

 در صورتی که تزریقات ژل و فیلر از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر کردن نواحی که حجم و صافی خود را از دست داده‌اند استفاده، می‌کنند.

بهترین نواحی بدن برای تزریق بوتاکس

همانطور که گفتیم از این سم می‌توان برای از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک را در چندین ناحیه صورت شما استفاده کرد، این نواحی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ابرو
 • پیشانی
 • بینی
 • چشم (پای کلاغ)
 • لب
 • چانه
 • خط فک
 • گردن

بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق این ماده یک روش غیر تهاجمی زیبایی-درمانی است، با این حال مراجع کنندگان باید حداقل ۱۸ ساله باشند.

البته اکثر متخصصان موافق هستند که در اکثر موارد، بیمارانی که در سن مناسب برای درمان پیشگیرانه بوتاکس هستند؛ یعنی کسانی هستند که در اواسط دهه 20 و اوایل دهه 30 زندگی خود (مستعد چین و چروک هستند) این تزریقات را انجام دهند.

 قبل و بعد تزریق بوتاکس پیشانی در کلینیک دکتر الهام سپندار

بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟

همانطور که گفته شد تزریق سم بوتولینوم نسبتا بی خطر است. با این حال، اگر باردار یا شیرده هستید یا هر یک از مشکلات زیر را دارید، نباید از این روش استفاده کنید:

 • بیماری عصبی عضلانی
 • افتادگی پلک (پتوز)
 • عضلات ضعیف صورت

فواید بوتاکس

همانطور که تا بحال متوجه شده‌اید سم بوتولینوم فواید گسترده‌ای دارد که در ادامه لیست کوتاهی از آن را برای شما آماده کرده‌ایم:

 • کاهش و پیشگیری از چین و چروک صورت
 • اصلاح مشکلات بینایی
 • جلوگیری از تعریق بیش از حد
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • تسکین میگرن
 • درمان اسپاسم گردن
 • از بین بردن علائم قابل مشاهده پیری
 • درمان TMJ

عوارض خطرناک بوتاکس

نشانه چشم قرمز

عوارض بوتاکس اکثرا برخی از نشانه‌های خفیف ناشی از تزریق هستند که معمولا پس از یم تا دو روز از بین می‌روند. اینها نشانه‌ها موارد زیر هستند:

 • درد، تورم، قرمزی یا کبودی در محل درمان.
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • سردرد.
 • گردن درد
 • ناراحتی معده (سوء هاضمه).
 • افتادگی موقت پلک (پتوز).
 • سوزش یا قرمزی چشم.

البته این را در نظر داشته باشید که برخی عوارض تزریق سم بوتولینوم جدی تر هستند. این عوارش در صورتی خود را نشان می‌دهند که:

 1. شما زودتر از پایان دوره درمان قبلی مراجعه کنید
 2. پزشک شما به اندازه کافی ماهر نباشد و تزریقات را در محل اشتباه انجام دهد
 3. از ماده نامرغوب استفاده شود.

این عوارض خطرناک شامل فلج کامل عضلات، بی حس عضلات، مشکلات بینایی، افتادگی، افزایش خطوط پیری، ناتوانی در تکلم و بلع، بی اختیاری ادرار و همچنین مشکلات تنفسی است.

در نظر داشته باشید این عوارض بسیار نادر هستند و در صورتی که شما پزشک مناسب را انتخاب کنید احتمال بروز آنها به ۰ می‌رسد. هدف ما در کلینیک دکتر سپندار نیز انجام تزریفات بوتاکس با کمترین عارضه برای شما مراجعه‌کنندگان عزیز است؛ در اینجا ما سلامت و خورسندی شما را در اولویت قرار می‌دهیم.

پروسه درمان

اقدامات لازم قبل از انجام تزریقات

قبل از شروع پروسه بهتر است ابتدا با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید و  همچنین فهرستی از داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را با او به اشتراک بگذارید.

برخی از داروها خطر کبودی و خونریزی در محل تزریق را افزایش می‌دهند. اینها شامل داروهای ضد انعقاد یا رقیق‌کننده‌های خون (وارفارین‌ها) و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) است. الکل همچنین شما را مستعد قرمزی و کبودی می‌کند. 24 ساعت قبل از درمان از استفاده این موارد خودداری کنید.

حین پروسه

متخصص شما با کمک یک سوزن ظریف مقادیر کمی از سم را به ناحیه مد نظر تزریق می‌کند. بسته به مشکل شما، ممکن است چندین تزریق در نقاط مختلف دریافت کنید. موارد دیگری که باید در مورد پروسه تزریق سم بدانید در اینجا آمده است:

 1. این یک عمل سرپایی است. شما پس از انجام پروسه نیازی به بستری ندارید و.
  ناراحتی بعد از آن معمولاً خفیف است. ممکن است  پس از تزریق احساس سوزش کنند و ناراحتی کنید، اما این ناراحتی به سرعت تمام می‌شود.
 2. پزشک شما ممکن است قبل از تزریق، یک عامل بی حس کننده موضعی روی پوست شما اعمال کند. گاهی نیز ممکن است شما را بیهوش کنند که این بستگی به نوع مشکل شما دارد.

مراقبت‌های لازم پس از تزریق بوتاکس

در اکثر مواقع پس از انجام تزریقات این ماده شما نیازی به دوره نقاهت ندارید و بلافاصله می‌توانید به روند روزانه خود باز گردید، اما یک سری از مراقبت‌های ریزی وجود دارند که بهتر است آنها را رعایت کنید:

 • به مدت 12 ساعت ناحیه درمان شده را مالش یا فشار ندهید.
 • سه تا چهار ساعت ایستاده بمانید (دراز نکشید).
 • تا 24 ساعت از فعالیت بدنی خودداری کنید.

این مراقبت‌ها به شما کمک می‌کند کمترین میزان تورم، قرمزی و کبودی را داشته باشید.

سوالات متداول

هزینه تزریق سم بوتولینوم در سال ۱۴۰۳ با توجه به میزان مورد نظر از ماده، ناحیه مدنظر، برند و تخصص پزشک رنج متفاوتی دارد.

برای اطلاع از قیمت می‌توانید با شماره 0513870546 تماس بگیرید.

پس از انجام تزریقات، اکثر افراد در حدود روز سوم یا چهارم متوجه اثرات مورد نظر می‌شوند اما نتایج کامل ظرف 10 تا 14 روز قابل مشاهده خواهند بود.

در عرض سه تا شش ماه پس از انجام تزریقات، سموم از بین می‌روند و ماهیچه‌ها می‌توانند دوباره حرکت کنند. در نتیجه، چین و چروک ها برمی‌گردند و مسائلی مانند میگرن و تعریق ممکن است از سر گرفته شوند.

برای حفظ نتایج، بهتر است هر چند وقت یکبار باید تحت درمان قرار بگیرید، البته این فواصل باید توسط پزشک توصیه شوند.

خب امیدواریم پاسخ سوالات مورد نیاز خود در این مقاله دریافته باشید. شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره و رزرو نوبت با شماره 05138705463 تماس بگیرید. همیشه در نظر داشته باشید بخشی از زیبایی در ذهن ماست.

 منابع:

Botox (Botulinum Toxin)

Botox injections

THE BOTOX® BROW LIFT: HOW IT WORKS & WHAT TO EXPECT

How long will Botox last in the forehead?

اشتراک‌گذاری
نقد و بررسی

دیدگاه خود را بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
همراه ما باشید

ارایه آخرین محتواهای دکتر سپندار

تلگرام دکتر سپدار

جهت مشاوره و ارتباط با پشتیبانان کلینیک

اطلاعات تماس
[aparat id='90uEM']