خانومی که در حال امتحان کردن روش ‌های جوانسازی پوست صورت (متل تزریقات) توسظ یک پزشک که دستکش آبی دست کرده و یک سرنگ دستش است، است.

جدیدترین متد جوانسازی پوست صورت

فهرست مطالب

چین و چروک، افتادگی و تیرگی پوست همگی یکی از مشکلات افزایش سن پوستی هستند که اکثر ما از آنها فراری هستیم. جوانسازی پوست صورت در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی و همچنین درمان‌های پوستی است.

مراقبت از پوست و درمان‌های کلینیکال برای رفع نگرانی و مشکلات پوستی خاص روز به روز بیشتر و پیچیده‌تر می‌شوند. در حال حاضر مجموعه‌ای از روش‌های غیرتهاجمی برای مقابله با طیف گسترده‌ای از مشکلات پوستی وجود دارد؛ از آسیب‌های ناشی از نور خورشید و چین و چروک گرفته تا هیپرپیگمانتاسیون، اسکار آکنه و موارد دیگر.

چه یک بیماری پوستی دارید که نیاز به توجه دارد یا بخواهید برای جوانسازی پوست صورت و افزایش اعتماد به نفس خود، درمان های کلینیکال و عمل‌های زیبایی را امتحان کنید مطمئناً گزینه‌های زیادی را برای انتخاب خواهید داشت.

توسعه تکنیک‌های پیشرفته جوانسازی پوست صورت توسط تعداد فزاینده‌ای از زنان سالم، فعال و مسن‌تر انجام شده که آرزوی آنها این بوده است که به همان اندازه که در درون خود احساس می‌کنند جوان به نظر برسند. آخرین تکنیک‌ها غیر تهاجمی هستند، زمان بهبودی بسیار کوتاه تری نسبت به لیفت صورت سنتی و جراحی‌ها دارند و می‌توانند به پیشرفت‌های ظریفی دست یابند که در واقع بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.

بنابراین  انتخاب‌های شما چه هستند؟ رایج ترین روش‌های جوانسازی پوست صورت برای از بین بردن چین و چروک های ریز، اسکارها، رنگدانه‌های ناهموار و سایر نواقص پوستی چیست و کدام بهترین نتیجه را به دست می‌آورد؟ بیایید نگاه دقیق‌تری به این روش‌ها بیندازیم.

جدیدترین متد جوانسازی پوست صورت

 

1. تزریقات ژل و کلاژن

 

تزریقات ژل و کلاژن یکی از رایج‌ترین متدهای جوانسازی پوست صورت و حتی گردن هستند. این درمان یکی از محبوب‌ترین درمان های ضد پیری و ضد چروک موجود است. نسبتاً مقرون به صرفه است، خطرات و عوارض کمی دارد و نیازی به زمان بهبودی ندارد.

تزریقات هدفمند برای صاف کردن موقت چین و چروک های صورت، ناحیه چشم و گردن که در اثر حرکات تکراری مانند لبخند زدن، اخم کردن یا بالا بردن ابرو ایجاد می‌شوند، موثر هستند. از ژل  هیالورونیک اسید برای کاهش میزان حرکت ماهیچه‌ها نیز استفاده می‌شود و در نتیجه چین و چروک‌های موجود را نرم کرده و از ایجاد خطوط عمیق در آینده جلوگیری می‌کند.

دکتر الهام سپندار نیز متخصص پوست و مو مشهور مشهد که در زمینه درماتولوژی زیبایی و تکنیک‌های تزریق سم و آناتومی صورت فعالیت می‌کند، همیشه پیشنهاد می‌کند که برای جوانسازی پوست صورت خود از روش‌هایی استفاده کنید که ظاهر شما را به صورت طبیعی بهبود بخشند.

برخی از انواع تزریقاتی که برای جوانسازی پوست انجام می‌شوند:

 • خطوط اخم، پنجه کلاغی، خطوط افقی پیشانی
 • لیفت ابرو
 • نوارهای عمودی گردن
 • کانتورینگ پایین صورت و اصلاح خط فک

2. فیلر یا پرکننده‌های پوستی

 

در حدود 20 سال گذشته، پرکننده و فیلرها انقلابی نو در درمان چین و چروک و کاهش خطوط ایجاد کرده‌اند. اسید هیالورونیک (HA) یک ابزار بسیار ایمن و انعطاف پذیر برای درمان پیری صورت است. پرکننده‌های پوستی مبتنی بر HA مانند طیف Allergan Juvederm باید توسط یک پزشک ماهر تزریق می‌شود.

انواع کارهایی که می‌توانید با کمک فیلر برای جوانسازی پوست صورت انجام دهید:

 • افزایش حجم و قد در استخوان گونه
 • گونه‌ها و گودی‌ چشم را حجم دهید
 • خط فک خود را متمایز کنید
 • چین‌های نازولبیال را پر کنید
 • خطوط عمودی را کاهش دهید
 • لب‌های خود را حجم دهید

البته اثر درمان موقتی است. برای نتایج مطلوب، تزریقات فیلر باید به صورت دوره ای تکرار شوند، هر 4 تا 6 ماه برای ترمیم حجم لب، تقریبا هر 12 ماه برای خطوط بینی، خطوط ماریونت، گونه ها و لبخند و تقریبا هر 18 تا 24 ماه برای تزریق پارگی؛ البته این مدت زمان را دکتر شما به طور دقیق مشخص خواهد کرد.

ورزش، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، دمای محیط، لیزر و درمان‌های RF می‌تواند بر مدت زمان و سرعت تجزیه پرکننده‌های HA تأثیر بگذارد و شارژ مکرر را ضروری کند.

شما می‌توانید درباره فیلر و همچنین ژل و کاربردها آن در مقاله تزریق فیلر و ژل چیست و چه تاثیراتی روی زیبایی دارد؟ بیشتر بخوانید.

3. لایه برداری شیمیایی

 

لایه برداری شیمیایی برای درمان چین و چروک، اسکارهای سطحی، لکه‌های افزایش سن و تغییر رنگ استفاده می‌شود.  در این درمان از محلولات اسیدی برای حل کردن سلول‌های پوست و برداشتن لایه های بالایی اپیدرم استفاده می‌شود. نوع و قدرت محلول اسیدی تعیین می‌کند که چقدر عمیق نفوذ می‌کند و تأثیرات حاصل از آن را تعیین می‌کند.

برخی از دکتران پوست از اسید تری کلرواستیک (TCA) برای درمان اسکار آکنه استفاده می‌کنند و لایه های بیرونی پوست را با فرآیند سوختگی شیمیایی کنترل شده از بین می‌برند. به این ترتیب، سطح پوست به بازسازی و رشد مجدد تشویق می‌شود، در حالی که کلاژن سازی در لایه‌های بالایی پوست تقویت می‌شود.

لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند با لیزر Sciton HALO/Micropeel که برای صاف کردن و تجدید سطح پوست طراحی شده است، نیز انجام شود. در این روش عنصر لیزر HALO کلاژن جدیدی در درم ایجاد می‌کند و قرمزی و تغییر رنگ پوست را برطرف می‌کند. فواید این روش بسیار بیشتر از لایه‌برداری‌های شیمیایی خفیف تا متوسط مانند لایه‌برداری گلیکولیک و TCA است.

4. میکرونیدلینگ

 

تا کنون محبوب ترین درمان برای اسکار آکنه و لک میکرونیدلینگ است. این روش برای ایجاد آسیب‌های ریز روی پوست طراحی شده است که تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند. دستگاه‌ها عبارتند از درماپن، یک دستگاه الکترونیکی مهر زنی سوزن.

کرم بی حس کننده موضعی را می توان قبل از میکرونیدلینگ برای کاهش هر گونه ناراحتی استفاده کرد، در حالی که می‌توان از مواد درمانی مانند اسید هیالورونیک یا اسید اسکوربیک برای نفوذ عمیق استفاده کرد. میکرونیدلینگ با فرکانس رادیویی روش دیگری برای تحریک کلاژن است، انرژی حرارتی ایجاد شده توسط فرکانس رادیویی است که اثر سوزن زدن را تقویت می‌کند.

میکرونیدلینگ نسبتاً بدون خطر و ارزان است و برای اسکار آکنه تا حد زیادی موثر است. یکی از مزایای اصلی این روش جوانسازی پوست صورت این است که دوران نقاهت و بهبودی سریع است و قرمزی معمولاً پس از گذشت یک روز فروکش می‌کند. این یک متد خوب برای مقابله با اسکار آکنه بدون نیاز به گرفتن مرخصی از کار است.

5. بازسازی پوست با لیزر

 

بدون شک، لایه برداری پوست با لیزر یکی از بهترین راه ها برای مقابله با بسیاری از نگرانی‌ها و مشکلات رایج پوستی از جمله چین و چروک، لکه های ناشی از افزایش سن، لکه‌های ناشی از اشعه خورشید، قرمزی، روزاسه، اسکار آکنه و موارد دیگر است. لیزر درمانی برای خطوط و چین و چروک های متوسط و عمیق موثر است و می‌تواند رنگ بافت و سفت شدن پوست را بهبود بخشد.

این درمان با داشتن توانایی هدف‌گیری انواع خاصی از سلول‌ها در لایه‌های متمایز می‌تواند حتی شرایطی مانند: خال‌های رنگدانه‌ای ، خال‌های مادرزادی و حتی واریس را هم اکنون با موفقیت از بین ببرد.

در حالی که درمان های موثر فراوانی وجود دارد، دانستن اینکه کدام نوع لیزر بهترین است ممکن است گیج کننده باشد. اینجاست که دکترهای متخصص پوست و مو که در حیطه لیزر پوست تخصص دارند، می توانند توصیه‌های ارزشمندی را به شما ارائه دهند. آنها با تجربه گسترده در زمینه لایه برداری با لیزر، از روش‌های پیشرفته و تخصصی لیزر درمانی برای دستیابی به نتایج برجسته از جمله:

 1.  لیزر کاملاً حذف کننده (CO2 (Lumenis Ultrapulse و (Erbium YAG (Sciton Contour TRL برای بازسازی کامل پوست صورت، رفع چین و چروک، سفت شدن و بهبود خاصیت ارتجاعی مناسب است. این نوع دستگاه تنها توسط مجرب‌ترین متخصصان لیزر با تجهیزات مناسب قابل انجام است و باید حتما در کلینیک انجام شود. این قوی‌ترین درمان پوست و استاندارد طلایی برای دستیابی به نتایج دائمی برای اسکار آکنه و جوانسازی پوست صورت است.
 2. جوانسازی پوست صورت با لیزر غیر سایشی فراکسل، برای درمان آسیب‌های سطحی ناشی از نور خورشید، لکه‌های ناشی از افزایش سن و اسکارهای آکنه است. لیزر، اپیدرم قدیمی را از بین می‌برد و اپیدرم جدید را جایگزین می‌کند. تغییرات ظاهری بعد از لیزر کاملاً چشمگیر است؛ چرا که اپیدرم جدید یکنواخت، صاف و بدون رنگدانه است و بلافاصله صورت را جوان‌تر نشان می‌دهد.
  سفت کردن پلک با لیزر CO2 Fraxel به عنوان قوی‌ترین جایگزین غیر جراحی برای بهبود شلی و چین و چروک در ناحیه چشم است.
 3. Sciton HALO با ترکیبی از لیزرهای فرسوده و غیر ساینده، به بهبود چشمگیری در رنگ پوست، بافت سطح، قرمزی و رنگدانه دست می‌یابد. این یک درمان عالی برای لایه برداری با لیزر خفیف و همچنین یک درمان نگهدارنده عالی (هر 6 ماه) برای کسانی است که لیزر تهاجمی تری انجام داده اند.
 4. Sciton HALO/BBL برای درمان و حفظ رنگدانه، منافذ، قرمزی و داشتن پوستی صاف مناسب است. با درمان منظم (هر 6 ماه) فواید تجمعی مشاهده خواهد شد. مزیت اصلی Sciton HALO/BBL این است که دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد. بعد از چند روز می‌توانید به روتین زندگی خود برگردید.

6. درم ابریژن و میکرودرم ابریژن

درم ابریژن یکی دیگر از روش‌های لایه برداری است که از یک ابزار چرخشی برای برداشتن بالاترین لایه پوست، بیشتر روی صورت، استفاده می‌شود. این اجازه می‌دهد تا لایه های جدید پوست صاف و جوان به نظر برسند. درم ابریژن به عمق بافت‌های پوستی شما می‌رود و مشکلات پوستی مانند خطوط ریز، آفتاب سوختگی، اسکارهای آکنه و رنگ ناهموار پوست را درمان می‌کند.

این یک روش حرفه ای است و باید توسط متخصص پوست حتما انجام شود. متخصص پوست قبل از انجام درمان به شما بی حسی می‌زند تا اعصاب پوست شما بی حس شوند و دردی احساس نکنید. از آنجایی که بهبودی به زمان نیاز دارد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که بعد از انجام این درمان به خانه بروید و بایدها و نبایدهای خاصی را دنبال کنید. درم ابریژن در واقع  یک عمل سرپایی است.

میکرودرم ابریژن نیز روشی دیگر است که با استفاده از اپلیکاتوری که سطحی ساینده دارد، رنگ پوست شما را یکدست می‌کند. این روش بسیار شبیه درم ابریژن است و مسائل مشابهی مانند چین و چروک، خطوط ریز، لکه‌های آفتاب سوختگی، اسکار آکنه، لکه‌های پیری، ملاسما و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر را برطرف می‌کند.

اپلیکاتور ساینده بالاترین لایه پوست شما را  از بین می‌برد و به پوست شما زمان می‌دهد تا جوان شود. یکی دیگر از روش‌های میکرودرم ابریژن توسط اسپری اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم انجام می‌شود. میکرودرم ابریژن یک روش بی خطر و مناسب برای انواع پوست در نظر گرفته می‌شود.

7. لیفتینگ پوست با اولتراپی

 

اولتراپی می‌تواند به شما در دستیابی به سفت شدن، استحکام و لیفتینگ پوست کمک کند. این یک روش غیر تهاجمی برای سفت کردن پوست در نواحی مانند گردن، چانه و ابرو است. در طول اولتراپی، از امواج صوتی برای نفوذ عمیق به پوست شما استفاده می‌شود. این باعث انقباض بین عضلات شما می‌شود که منجر به داشتن سطح پوستی سفت و بدون چین و چروک می‌شود.

8. مزوتراپی

 

 

مزوتراپی تقریبا از سال ۱۳۳۰ که میشل پیستور یک پزشک فرانسوی برای اولین بار از این تکنیک استفاده کرد، یکی از محبوب‌ترین درمان‌های کلینیکال برای انواع مختلفی از مشکلات از جمله ریزش مو، جوانسازی پوست صورت، تیرگی و لکه‌های پوستی و… است.

در این روش با استفاده از تزریق میکرو ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و عصاره‌های گیاهی برای جوانسازی و سفت کردن پوست، بهبود کیفیت مو و همچنین حذف چربی اضافی استفاده می‌کنند.

درباره این روش و کاربردهای آن در مقاله درمان مزوتراپی چیست؟ معرفی مزایا و معایب بیشتر بخوانید.

9. تزریق مزوژل ها

 

تزریق مزوژل‌ها یکی از روش‌های تقریبا جدید و تازه برای لیفت، سفت کردن و جوانسازی پوست صورت است؛ در این روش با تزریق اسید هیالورونیک در پنج نقطه خاص صورت و پخش آن در زیر پوست باعث آبرسانی پوست می‌شود.

در نتیجه آبرسانی و تقویت سد دفاعی پوست، ظاهر پوست شما سفت‌تر و انعطاف‌پذیر تر می‌شود که همه اینها در کنار هم باعث جوان‌تر نشان دادن شما می‌شود.

10. تزریق پی آر پی صورت

 

درمان PRP نیز یکی از دیگر متدها برای جوانسازی پوست صورت است که در آن متخصص پوست از شما خون می‌گیرد و سپس یا کمک یک سانتریفیوژ ماده مورد نیاز برای تزریق PRP را تولید می‌کند.

اما خود پی آر پی چیست؟ در واقع پی آر پی حاوی ترکیبی از پلاکت‌های غلیظ شامل سیتوکین‌ها و فاکتورهای رشد است که خواص ضد التهابی دارند. این پلاکت‌ها برای ترمیم پوست و تحریک روند بهبودی به محل مورد نظر تزریق می‌شوند تا پوست شما را تحریک کند و ظاهری جوان‌تر به شما ببخشد.

11. جراحی لیفت صورت

 

جراحی لیفت صورت برای از بین بردن علائم افزایش سن در صورت و گردن شما انجام می‌شود. لیفت صورت را ریتیدکتومی نیز می‌‌نامند. در طول لیفت صورت، یک فلپ از پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می‌شود، بافت‌های زیر پوست تغییر می‌کند و پوست اضافی برداشته می‌شود؛ اینها به صورت فرمی جوان تر می‌دهد. اگر دچار افتادگی پوست در صورت خود هستید یا شاهد ایجاد شدن خطوط چین و چروک هستید، می‌توانید جراحی لیفت صورت را انتخاب کنید، البته با در نظر گرفتن شرایط آن.


تمامی روش‌های جوانسازی پوست صورت که در بالا به شما معرفی کردیم، هر کدام مزایا و معایبی دارند که بسته به شرایط شما می‌تواند متفاوت باشد؛ در نتیجه بهترین راه برای انتخاب روش مناسب این است که گزینه‌ها را با یک متخصص پوست بررسی کنید.

شما در کلینیک تخصصی پوست و مو دکتر سپندار می‌توانید راه‌های مختلف را بررسی کنید و بهترین خدمات را دریافت کنید.

برای گرفتن وقت کافیست با این شماره 05138705463 تماس بگیرید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید سوالات خود را زیر همین پست از ما بپرسید.

منابع:

What are the most effective skin rejuvenation treatments?

9 Skin Rejuvenation Treatments That Can Make You Look Younger

اشتراک‌گذاری
نقد و بررسی

دیدگاه خود را بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
همراه ما باشید

ارایه آخرین محتواهای دکتر سپندار

تلگرام دکتر سپدار

جهت مشاوره و ارتباط با پشتیبانان کلینیک

اطلاعات تماس
[aparat id='90uEM']