خانومی که روی تخت سولاریوم دراز کشیده است تا برنزه شود.

سولاریوم چیست؟

فهرست مطالب

سولاریوم یک تله موثر برای برنزه کردن است که به سرعت جواب می‌دهد و  به پوست رنگ می‌دهد. در حال حاضر این روش یکی از راهکارهای محبوب برای برنزه کردن خصوصا در ایران است.

سولاریوم چیست؟

سولاریوم یک دستگاه با لامپ‌هایی است که پرتو فرابنفش (UV) را بازتاب می‌کنند. این دستگاه دستگاهی است که برای برنزه کردن پوست از آن استفاده می‌شود. این دستگاه باعث تحریک تولید ملانین در پوست می‌شود. ملانین همان رنگدانه‌ای است که به پوست رنگ می‌دهد. وقتی پوست تحت تأثیر اشعه‌های UV قرار می‌گیرد، ملانین بیشتری تولید می‌کند و این باعث تیره‌تر شدن رنگ پوست می‌شود. 

یک دستگاه سولار معمولی 95% UVA و فقط 5% UVB ساطع می کند، اگرچه برخی از مدل های جدید فقط UVA تولید می کنند که معمولا به دو شکل عمودی یا افقی هستند:

۱. تخت سولار: تخت سولار طوری طراحی شده که به شکل یک تخت صاف است که شبیه تابوت در دارد که البته برخی از آنها هم شبیه یک تونل است.

اشعه ماوراء بنفش با کمک لامپ یا لامپ UV تولید می شود. آنها منجر به تولید سریعتر ملانین نسبت به آنچه در زیر نور خورشید اتفاق می افتد و آن رنگ طلایی را به پوست شما می دهد.

یک تخت برنزه کننده معمولی شامل 10 تا 15 لامپ است که بالای تخت ثابت شده‌اند. هر کدام از این لامپ ها از توان الکتریکی 100 تا 200 وات برای روشنایی استفاده می‌کنند. پس از روشن کردن جریان، لامپ شروع به تولید مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش می‌کند که حاوی UVA و UVB است.

برای استفاده از این دستگاه‌ها فرد یک دور به شکم و یک دور به پشت دراز می‌کشد تا هر ۲ طرف او برنزه شود

۲. نوع افقی:  در این نوع اتاق سولار، لامپ‌ها به صورت عمودی روی دیوار نصب شده‌اند که فرد باید داخل اتاق بایستد، گاهی هر دو طرف این لامپ‌ها را دارند و گاهی فقط یک سمت دیوار لامپ دارد.

از بین انواع مختلف دستگاه‌های سولار، دستگاه‌هایی فشار قوی‌ و اثر طولانی ‌تری بر روی پوست دارند که لامپ‌های آن از پرکننده‌های کوارتز استفاده می‌کنند که باعث می‌شود بتوانند پرتوهای شدیدتری را تولید کنند.

خطرات و عوارض سولاریوم

عکس بدن سولار شده

سولار رفتن با اینکه یک روش عالی برای رنگ گرفتن پوست است، اما خطراتی را نیز به دنبال دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:

1. آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی که به آن اریتم نیز می گویند، یکی از بارزترین نشانه های قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و آسیب پوست است. آفتاب سوختگی که اغلب با قرمزی و پوسته پوسته شدن پس از چند روز مشخص می‌شود، نوعی آسیب کوتاه مدت است که این روش برای پوست دارد.

2. پیری زودرس

پیری زودرس از دیگر نتایج قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است. اگر پس استفاده از این دستگاه‌ها کنترل شده نباشد و شما مراقبت‌های لازم را انجام ندید، احتمال بروز و ایجاد چین و چروک، خطوط صورت و تیرگی و لک پوست زیاد است.

این کار باعث می‌شود شما در سنین کم مجبور شوید به روش‌های جوانسازی پوست متوسل شوید.

3. آسیب به چشم:

رفتن به سولار ممکن است برای قسمت‌های حساس بدن مانند چشم‌ها بسیار مضر باشند. اگر فردی بدون اینکه چشمانش را بپوشاند روی تخت دراز بکشد، اشعه ممکن است به قرنیه چشم نفوذ کند و منجر به آب مروارید شود که اگر به درستی درمان نشود، ممکن است باعث کوری دائمی نیز شود.

4. سرطان پوست

اشعه‌های UV اشعه‌های خطرناکی هستند که بخاطر آنها شما نیاز به ضد آفتاب دارید. این اشعه‌ها اگر جذب پوست شوند می‌توانند باعث تغییر ژنوم و ایجاد توده‌های سرطانی شوند.

معمولا دستگاه‌های سولار ظوری فیلتر می‌شوند که برخی از اشعه‌های خطرناک UV را نداشته باشند، اما همچنان استفاده بیش ز حد از این دستگاه‌ها می‌تواند موجب بروز سرطان شود.

5. سرکوب سیستم ایمنی

به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، همه افراد، صرف نظر از رنگ پوست، در برابر اثرات سرکوب سیستم ایمنی آسیب پذیر هستند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش ممکن است عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن و دفاع طبیعی پوست را سرکوب کند، حساسیت به نور خورشید را افزایش دهد، اثرات ایمن سازی را کاهش دهد و باعث واکنش غیر طبیعی دادن به برخی داروها شود.

مثلا افرادی که تخت درمان عفونت ویروس هرپس سیمپلکس هستند، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند به طوری که دیگر نمی‌تواند ویروس را تحت کنترل داشته باشد. در نتیجه این منجر به فعال شدن مجدد عفونت و عود تبخال می‌شود.

چجوری بطور ایمن برنزه کنیم؟ 

اگر دوست دارید برنزه کنید و تصمیم گرفتید سولار بروید، برای اینکه بصورت ایمن اینکار را انجام دهید بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. از چند سالن دیدن کنید و آنها را از نظر بهداشت و ایمنی با یکدیگر مقایسه کنید و ببینید کدام یکی را بیشتر دوست دارید.

۲. مهم است که حتما قبل از انجام این روش با یک پزشک پوست و مو
مشورت کنید. شما باید با پزشک درباره داروهایی که استفاده می‌کنید و سوابق پزشکی خود بگویید تا مطمئن شوید که آیا این روش مناسب شما هست یا نه.

۳. هر سالن مناسبی برای شما عینک ایمنی تهیه می‌کند. اگر آنها اینکار نکنند، پس به امنیت شما اهمیتی نمی‌دهند.

۴. یک کارمند خوب سالن سولار می‌داند که بهتر است شما با “دوز کم” شروع کنید و به تدریج (بسته به پاسخ پوست شما) هر بار که برمی گردید آن را افزایش دهد.

۵. پس از سولار حتما مراقبت‌های لازم را رعایت کنید و فاصله بین هر جلسه را کوتاه نکنید تا پوست شما آسیب نبیند.

سولاریوم سفید کننده چیست؟

دستگاه‌های سولار برای رنگ گرفتن پوست استفاده می‌شوند و چیزی به اسم سولاریوم سفید کننده وجود ندارد، در نتیجه شما باید برای روشن کردن پوست خود از روش‌های دیگری استفاده کنید که در مقاله ۳ روش روشن سازی پوست درباره آنها توضیح داده‌ایم.

لوسیون سولار چیست؟

عکس سولاریوم بانوان

لوسیون‌های سولار مخصوص افرادی هستند که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که کمک می‌کند پوست بهتر رنگ بگیرد، خشک نشود و از آن محافظت نیز بشود. این لوسیون‌ها را شما می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر یا سالنی که در آن سولار می‌کنید، خریداری کنید.

لیست قیمت سولاریوم

بسته به مرکز، دستگاه و تجهیزات سالن قیمت سولاریوم می تواند قیمت‌ها متفاوت باشد، در نتیجه بهترین کار است که با یک مرکز تماس بگیرید و قیمت سولار کردن را بپرسید.

سالن سولاریوم در تهران

سالن‌های زیادی در تهران برای سولار کردن وجود دارند که در آینده با تحقیقات لازم ما این سالن‌ها را برای شما لیست خواهیم کرد، اما در حال حاضر می‌توانید با سرچ کردن در گوگل مپ و خواندن نظرات کاربران یک سالن خوب سولار را پیدا کنید.

خب امیدوارم در طی این مطلب توانسته باشیم به سوالات شما درباره سولاریوم پاسخ دهیم. اگر این روش را انجام داده‌اید، در انتها این مطلب نظر خود را با دیگر کاربران در میان بگذارید تا بتوانید به آنها در تصمیم گرفتن کمک کنید.

منابع:

How Does a Tanning Bed Work?

What’s a Solarium, and How’s It Different from a Sunroom?

سوالات متداول

بسته به مقاومت پوست هر فرد تعداد جلسه‌های مورد نیاز متفاوت است، البته شما بعد از هر جلسه تفاوت را می‌توانید مشاهده کنید و بسته به سلیقه خود انتخاب کنید چند جلسه دیگر می‌خواهید بروید.

شورت سولار یا همان سی استرینگ (C-string)، مدلی از شورت است که مدل زنانه و مردانه دارد. این نوع لباس زیر کمترین پوشش را دارد تا مابقی بدن بطور کامل برنزه شود.

سان روم اتاق‌هایی با پنجره‌های زیاد هستند که نور خورشید زیادی را به اتاق وارد می‌کند. سولاریوم‌ها گزینه بهتری برای هرکسی است که می‌خواهد در کمترین زمان پوستش رنگ بگیرد، از طرف دیگر سان روم روشی ساده تر است که آرامش بخش نیز هست.

اشتراک‌گذاری
نقد و بررسی

دیدگاه خود را بنویسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
[aparat id='90uEM']