ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یک ابزار عالی برای آرامش، تسکین درد، کاهش تنش و دردهای عضلانی و موارد دیگر است. ماساژی که توسط یک متخصص ماساژ یا ماساژور مجاز انجام می‌شود، شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های مختلف برای کاهش تنش در عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن است.

شما می‌توانید ویدیو زیر را برای آشنایی با کلینیک پوست و مو دکتر سپندار  و خدمات ما ببینید.

ماساژ می‌تواند باعث رهایی از استرس و تنش، تسکین علائم، التیام جراحات و همچنین بهبود سلامتی بدن و عضلات باشد.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از روش‌های ماساژ درمانی میپردازیم.

ماساژ سوئدی

آیا مضطرب هستید و استرس دارید؟ ماساژ سوئدی یک روش کلاسیک برای استراحت و رفع استرس محسوب می‌شود. در این روش معمولا ماساژ کل بدن به صورت لمس ملایم اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد آرامش برای سیستم عصبی شما می‌شود.

ماساژ بافت‌های عمیق

استفاده مکرر از عضلات مانند انجام کارهای سنگین و حتی در فعالیت‌هایی مانند نشستن و رانندگی، می‌تواند باعث سفت شدن عضلات شود. ماساژ بافت‌های عمیق می‌تواند سفتی عضلات و تاندون‌های شما را از بین ببرد. این روش برای افرادی که دچار آسیب دیدگی، سفتی عضلانی و درد مزمن عضلانی هستند مناسب است.

ماساژ ورزشی

ماساژهای ورزشی مشابه ماساژهای بافت عمیق هستند، اما این نوع ماساژ روی عضلاتی که هنگام ورزش یا انجام فعالیت‌های بدنی تکراری منقبض هستند، متمرکز است. بطور کلی ورزشکاران از بدن خود و ماهیچه‌های خود متفاوت از افراد معمولی استفاده می‌کنند و این روش می‌تواند به از بین بردن سفتی عضلات و رفع آسیب‌های ورزشی کمک کند.

این سه روش جزو رایج‌ترین نوع‌های ماساژ درمانی محسوب می‌شوند که هر یک مزایای خود را دارند و برای افراد خاصی مناسب هستند.

فواید ماساژ درمانی برای سلامتی

ماساژ درمانی می‌تواند برای همه افراد مناسب باشد، اما گفته می‌شود که این نوع درمان برای افرادی که دارای بیماری‌های مختلف مانند سرطان، بیماری قلبی، مشکلات معده و فیبرومیالژیا هستند کمک کننده است.

حتما قبل از اولین جلسه ماساژ با یک متخصص ماساژ درمانی صحبت کنید و در صورتی که مشکلات پزشکی دارید با او در میان بگذارید تا از شرایط بدنی شما مطلع شود.

در ادامه به بررسی فوایدی که ماساژ درمانی برای بدن شما دارد می‌پردازیم.

کاهش استرس و اضطراب

مطالعاتی وجود دارند که نشان می‌دهد، آرامش پس از ماساژ می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

بطور کلی بدن شما دارای دو سیستم عصبی است:

  1. سیستم عصبی سمپاتیک که پاسخ جنگ یا گریز شما را در موقعیت‌های استرس زا هدایت می‌کند.
  2. سیستم عصبی پاراسمپاتیک که بر روی اعمال معمول و روزمره تمرکز دارد که منجر به آرامش و استراحت می‌شود.

گفته می‌شود که ماساژ می‌تواند پاسخ پاراسمپاتیک شما را افزایش دهد و باعث کاهش اضطراب و استرس شود.

بهبود خواب

ماساژ می‌تواند، کورتیزول(هورمون استرس) را کاهش دهد و سطح سروتونین و دوپامین را در بدن افزایش دهد.
این موضوع می‌تواند باعث افزایش آرامش در بدن شود و باعث بهبود خواب شود.

کاهش درد عضلانی

ماساژ درمانی می‌تواند باعث کاهش دردهای عضلانی مانند کمر درد حاد، گردن درد، سردرد و زانو درد به طور کوتاه مدت شود. گفته می‌شود در صورتی که نیاز به آرامش عضلانی دارید و به دنبال نتایج بهتری از ماساژ هستید، بهتر است تا چند جلسه 60 دقیقه در هفته داشته باشید.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

مطالعاتی نشان می‌دهد که ماساژ منظم باعث افزایش سطح گولبول‌های سفید خون در بدن می‌شود و می‌تواند باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شود.

همانطور که دیدید ماساژ درمانی علاوه بر اینکه می‌تواند باعث ایجاد آرامش و کاهش استرس شود، دارای فواید دیگری هم مثل بهبود خواب، کاهش درد عضلانی و حتی بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود.

ما در کلینیک دکتر سپندار، انواع ماساژ درمانی را توسط ماساژورهای متخصص انجام می‌دهیم و آرامش را به بدن شما و عضلات‌تان هدیه می‌دهیم. می‌توانید قبل از اولین جلسه ماساژ با متخصصان کلینیک سپندار صحبت کنید و شرایط خود را با آنها در میان بگذارید.

ممنونیم که تا آخر این مطلب با ما همراه بودید. امیدواریم توانسته باشیم طی این مطلب شما را با ماساژ درمانی و فوایدی که به همراه دارد آشنا کنیم.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا
همراه ما باشید

ارایه آخرین محتواهای دکتر سپندار

تلگرام دکتر سپدار

جهت مشاوره و ارتباط با پشتیبانان کلینیک

اطلاعات تماس
[aparat id='90uEM']